Aukštaičių kultūros aktualizavimas kolektyvine instaliacija, jungiančia skirtingų autorių interaktyvias keramikos skulptūras ir pasakas vaikams.
Vaikystė – svarbiausias žmogaus formavimosi laikotarpis kuomet formuojasi asmenybė. Psichologų teigimu – pasakų reikšmė svarbi vaikų emocinei ir psichologinei raidai. Per pasakas netiesiogiai mokoma suvokti ir spręsti sudėtingas gyvenimo situacijas, formuojamas vaiko pasaulio suvokimas, kuris padeda atskirti gėrį nuo blogio, pažinti save ir aplinkinius. Pasakos ugdo gebėjimą suvokti etnines vertybes, skatina domėtis kilme, supažindina su tautos praeitimi, taip pat padeda suprasti laiko tėkmę, gamtos ir žmonių gyvenimų cikliškumą.
Žaidimas – tai vaikų kalba, per kurią stimuliuojamas prigimtinis vaiko smalsumas, noras pažinti aplinką ir save. “Gyvapasakio” erdvės siekis – sukurti vietą vaikų žaidimams ir per juos supažindinti su Aukštaičių pasakomis, prisidėti prie sakytinės kalbos išsaugojimo ir puoselėjimo, skatinant šeimas leisti laisvalaikį lauke.
“Gyvapasakio” siekis palaikyti ir išsaugoti sakytinės kalbos tradicijas kuria meno ir technologijų sintezę. QR kodo pagalba, pasakotojų (angl. storyteller) profesionaliai įrašytos Aukštaičių pasakos kviečia išgirsti ir suprasti senovėje iš lūpų į lūpas keliavusius pasakojimus, kuriais buvo siekiama pasakyti daugiau nei eilinį nutikimą. Garsinė informacija (tempas, intonacija, pauzės) kartu su vizualiai sukurtais motyvais stimuliuoja ir praplečia gilesnį ir aiškesnį supratimą apie žaidimų erdvėje užkoduotas idėjas.
Skulptūroms naudojame ilgaamžiškas keramines medžiagas: šamotinį molį, patvarias glazūras, o skulptūros integruotos ant specialaus pamato. Procese akcentuojamas dėmesys į saugų žaidimą ir skulptūrų pritaikymą vaikams – galimybę liesti, remtis, atsisėsti.
Skulptūros:
Giedrė Baltakytė (Vilnius)
Eugenijus Čibinskas (Panevėžys)
Vilmantė Žegulytė – Dvareckė (Panevėžys)
Kęstutis Krasauskas (Panevėžys)
Noe Kuremoto (Japonija)
Pasakos:
Jūratė Šleponytė (Vilnius)
Milda Varnauskaitė (Vilnius)
Vitalija Vasiliauskaitė (Panevėžys)
Lina Vilienė (Panevėžys)
Panevėžio Teatras Menas aktoriai (Panevėžys)
Organizatorius:
Finansavo:
Partneriai:
Aukštaičių kultūros aktualizavimas interaktyviomis meninėmis priemonėmis “GYVAPASAKIS” yra unikalus Pasaulio mastu keramikos skulptūrų ir pasakų simpoziumas, kurio metu siekiama sukurti kolektyvinę interaktyvią instaliaciją, jungiančią skirtingų autorių keramikos skulptūras ir pasakas vaikams.
Simpoziumas vyksta nuo 2023 m. Gegužės 19 iki Birželio 29 d. Panevėžio mieste: Artihost erdvėje, UAB Midenės dirbtuvėse, Pragiedruliuose, Petkevičaitės Bitės viešojoje bibliotekoje, Marijonų parke.
Simpoziume dalyvauja 5 keramikai – skulptoriai – edukatoriai: Eugenijus Čibinskas, Kęstutis Krasauskas ir Vilmantė Žegulytė – Dvareckė iš Panevėžio, Giedrė Baltakytė iš Vilniaus, Noe Kuremoto iš Japonijos, profesionali istorijų žodžiu pasakotoja bei pasakojimo meno mokytoja Milda Varnauskaitė, Panevėžio kraštotyros muziejaus vyresnioji muziejininkė Vitalija Vasiliauskaitė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto atstovė ir pasakų ekspertė: dr. Jūratė Šleponytė, Panevėžio kraštotyros muziejaus etninės kultūros skyriaus vedėja Lina Vilienė.
Simpoziumas atkreipia dėmesį į sakytinės lietuvių kalbos išsaugojimo vertę ir meno prieinamumą interaktyviomis priemonėmis. Projekto metu įrengiama saugiam žaidimui pritaikyta, pasaką patirti kviečianti kultūrinė laisvalaikio erdvė. Menininkai kuria penkias (garsines) keramines kompozicijas / skulptūras, kviečiančias patirti pasaką per vizualiai išreikštą jos vaizdą, pasitelkiant Aukštaitijos regiono tautosaką.
Gegužės 19 d. 17:15 Artihost erdvėje: Skulptorių ir pasakotojų susitikimas
Gegužės 20 – Birželio 2 d. Midenėje: Skulptūrų lipdymas pasakų motyvais.
Birželio 1 d., 17:15 Petkevičaitės Bitės viešojoje bibliotekoje Vitalijos Vasiliauskaitės paskaita: Gyvapasakis: pasakų prasmė ir svarba vaikų ugdyme: iki 100 žm.
Birželio 2 – 21 d. Midenėje: Skulptūrų džiūvimas
Birželio 3 d. 9:30 val ir 11:00 val. Midenės edukacinėje studijoje Giedrės Baltakytės ir Vilmantės Žegulytės – Dvareckės: Molio edukacija / dirbtuvės vaikams Tėčio dienos progai paminėti.
Birželio 10 d. 13 – 17 val. ir
Birželio 17 d. 13 – 14 val.
Pragiedruliuose
Mildos Varnauskaitės, Giedrės Baltakytės ir Vilmantės Žegulytės – Dvareckės II dalių (4 val. ir 1 val.) edukacija suaugusiems: Pasakojimo dirbtuvės ir pasakojimo perkėlimas į molio formą: iki 15 žm., registracija privaloma.
Birželio 17 d. 13 val. Pragiedruliuose: Molio edukacijos antra dalis (tiems, kas dalyvavo I dalyje)
Birželio 22 – 24 d. Midenėje: Skulptūrų degimas
Birželio 29 d. 17:15 Marijonų parke, Panevėžyje: Gyvapasakio skulptūrų parko vaikams atidarymas
Parsisiųskite Gyvapasakis informacinę medžiagą čia
https://artihost.eu/wp-content/uploads/2023/05/Gyvapasakis-v4_compressed.pdf
Artihost – šiandien apsistok, pasidarbuok ir apsilankyk spektaklyje ar galerijoje, rytoj pradėk nuo jogos, susipažink su keliautojais iš viso pasaulio ir patyrinėk meno ir kultūros žemėlapį Panevėžyje. Laukiame jūsų arti Autobusų stoties ir Laisvės aikštės ir turime jums klausimą reflekcijai „What kind of ART I HOST?“
The Only in the World Hostel & Co-Working to offer Art & Culture Residency. With each stay you support Artist in Residence. Together with artists & culture representatives we develop international artistic & culture projects in Panevėžys town. You can join as a guest and artist. Hostel constantly hosts artistic exhibitions, which you are welcome to explore. Artihost is located at the very center of Panevėžys, nearby bus station, which until 1929 was the poorest Jewish quarter Slabada.
Artihost.eu | @artihost | +370 622 58334
Savanoriu a. 12, 3 aukštas, Artihost
Artihost Hostel
Savanorių a. 12
Panevėžys
Lithuania
Tel.: +370 622 58334
hello@artihost.eu